Спомен за Диляна Грозданова - глас на бурни времена

„Диляна просто беше класа. Верен приятел, добър ръководител. Предаването и екипа на „Отзвук” създадоха стандарти. Стандарти за свобода на журналистиката, на етика, на професионализма. Тя беше стожера на екипа. За тези неща трябва да има памет”. Така започва разказа си Иван Такев - един от най-близките колеги на Диляна Грозданова, която си отиде от този свят преди дни.

„Има нужда от такива хора като нея. С позиция. А тя имаше такава. И то много ясна и категорична позиция. Не се страхуваше да я покаже. Но не беше агресивна. В цялата една страна беше един много деликатен и физически човек. Много нежна, крехка. И в същото време беше много категорична и решителна, когато ставаше дума за отвоюване на позиции. За това да защитава позициите си”, така я описва друга нейна колежка – дългогодишният журналист Нина Спасова.

Приживе самата Диляна Грозданова описваше себе си така: „Лично за себе си аз смятам, че съм един, да не ви прозвучи нескромно, но етичен човек. Аз обичам етиката в отношенията с колегите да е поставена на първо място”.

За Иван Такев тя беше истински професионалист.

„Един истински журналист с главна буква. Формиран в „Актуална антена” като един много добър репортер. След това като водещ на предаването. Имахме шанса, екипа „Отзвук”, воден от нея, да работим в едно бурно време, когато наистина се ковяха основите на новата държавност. Приемането на Конституцията, първите закони, въвеждането на валутния борд,  НАТО, Европейският съюз. Така че ние сме гледали историята от една ръка разстояния и бяхме на пулса на историята”, казва още той.

Почина популярната телевизионна водеща Диляна Грозданова

Според Нина Спасова е било много трудно да се прави предаване като „Отзвук”, да се говори за политическите теми. По думите на Такев телевизията постоянно е била под обсада във първите години на демокрацията.

„Едните казаха, „червени боклуци”. Другите викат: „вие сте сини фашисти”, спомня си той.

Категоричен е, че именно Иван Костов е пожелал да бъде свалено от предаването.

„Това си е самата истина, защото въпреки че смятаха, че предаването е силно симпатизиращо на СДС, той направи всичко възможно предаването да изчезне. Аз съм му го казвал на Иван Костов, че това е едно прегрешенията на СДС, че позволи това предаване, което беше полемично, даваше възможност за сблъсък на мнения, да изчезне от ефира. Например Диляна направи едно предаване, в което е поканила Кръсто Петков и Иван Костов, като финансов министър. Но той не пожела да седне на масата на Кръсто Петков, а седя в тъмното кюше на студиото да свърши разговора с Кръсто Петков и тогава да седне да бъде интервюиран. Това беше така един комичен случай, след което беше питан Иван Костов, защо не пожела да седне и той измисли там някакво оправдание. Случки 1100. Иван Костов да свали предаване.Той не го свали, той направи така, че да изчезне. Предаване, което е направило страшно много за него. Диляна, в нейното жилище, готвеше Иван Костов как да стои пред камера”, разказва дългогодишният журналист Иван Такев и допълва, че първо изтикали предаването в късен час, а после го махнали.

Нина Спасова, също разказва, че в годините на правителството на Иван Костов натискът е бил много голям върху новините.

„Разбира се, в годините на Виденов беше страшно трудно, но тогава си позволяваха да ни казват, че нещата се решават извън телевизията, че не трябва чак толкова да се борим, защото ние се борихме за всяка дума, за всяка позиция, за всяка новина. Диляна от една страна имаше своята позиция, демократична позиция на човек, който беше привърженик на новото и на това, което се случва. В същото време, обаче, задължително имаше този баланс в „Отзвук”, спомня си тя.

„Веднъж по повод на някакво предаване стана едно голямо разискване в комисията по радио и телевизия, което се проведе в пленарна зала. И тогава Първанов беше лидер на БСП. Чест му правя той излезе, каза: „Аз мога да не харесвам убежденията на Дилияна Грозданова, но не мога да отрека нейния професионализъм и затова намирам, че днешният дебат е малко изкуствен”, допълва Такев.

Нина Спасова си спомня, че ако за политиците Диляна е била труден събеседник, то за колегите си напротив.

„Бих могла да кажа спокойно, че беше един много етичен човек. Никога не я чух в тези години, имаше страшно такива нагорещени моменти, спорове, никога не я чух да изпуска нервите, да вика. Всички станаха агресивни. Докато тя, журналист от толкова дълги години, водеща на едно предаване като „Актуална антена”, което в онези години преди промените, сигурно е било много трудно, сигурно е било много трудно да бъде правено по този начин, така, истински начин, с отстояване на позиция, но тя никога това не го натрапваше. Никога не я чух да тропа по масата и да казва, не, това е така и така ще бъде. Оставеше нещата да се развиват и хората да стигнат до съответния извод, който тя смята, че така трябва да бъде”, свидетелства Спасова и допълва, че политиците винаги са гледали на нея с уважение.

„Никой не си позволяваше да неглижира или да обижда колегите, както сега тук. За съжаление ви наричат мисирки. Това просто беше немислимо. Защото, ако някой политик си беше позволил такава волност в зората на демокрацията, той просто беше разкостван от всички медии. Сега колегите усмихват се, подхилкват се, никой не реагира, че по подобен начин се обръщат към тях. Самите медии, като медии и техните ръководства не реагират, така че това преди беше просто немислимо. В 1996 година имаше стачката. Разбрах, че Нина Спасова е била тук. С Диляна бяха воеводите на стачката. Диляна имаше някакви синдикални функции, но обикновено редакцията ни на 7-ия етаж беше като къщата на баба Тонка. Там се събираха комитите, обсъждаха, декларации, пишат се, оставки ”, казва Такев.

„В „Нощен труд” излезе едно заглавие. „Отзвук” мачка ръководството на телевизията. А отношенията на Хачо с екипа и с Диляна конкретно, те имат колкото сериозна, толкова и забавна страна. Хачо беше кибритлия, Дилана не по-малко, няма да забравя, правим избори. Диляна е шеф на екипа на изборите. И Хачо нещо командва, казва - няма да стане така. Как няма да стане така, така не е добре, казва Диляна. И Хачо каза, свалям те. Тя му отговори, като ме сваляш, ще си отида вкъщи. И си отиде вкъщи. След три дни Хачо се обажда и казва, моля те, върни се тук, да продължим работата. Е, такива бяха взаимоотношенията. Една вечер ще пада тема на предаването. Не, тази тема днеска не е добре. Еди, кой си помоли да не я правите. Диляна каза, как няма, аз си отивам, няма да водя. Ти водиш тогава. Казах - не, аз си тръгвам. Бе, добре си живеехме, но както казват китайците, да пази Господ, да живееш в интересно време”, спомня си Такев с носталгия.

„Няма да забравя, наистина, месеците в края на 96-та и 97-ма, когато в цялата държава имаше протести, демонстрации, стачки, блокади. София беше блокирана цяла заради огромната инфлация, заради нестабилността, заради тези натрупани, само за тия няколко години след промените проблеми. И тогава и ние в телевизията решихме да стачкуваме. А това изнерви доста политиците, защото, пак ви казвам, това беше единствената медия, която или се появяваше надпис, БНТ стачкува, или новините ги правихме в далечен план. Там някакви топлийки в края се виждаха, които казват това, което се случва. Така че струва ми се, че ние помогнахме на процесите тогава, в началото на 97-ма и тя играеше много важна роля и беше много категорична в това, което трябва да правим. И това ми показва, че тя е силно партийно така ангажирана. И затова ви казвам, че не ме учуди решението й да се заеме с политика”, разказва Нина Спасова.

Грозданова става депутат от НДСВ, но по думите на Такев тя никога не става член на НДСВ, а остава като чужд сред свой, свой сред чужди. После създадоха ССД със Софиянски.

Почина журналистът Даниела Кънева

„Ако си журналист, какъвто беше Диляна, политиката не е твоето място. И тя се разочарова и се оттегли няколко години по-късно. Защото там няма, не трябва да си личност, не трябва да имаш своя мнение. Напротив, ако имаш свое мнение, това пречи на общото партийната линия. Тя самата го казваше, че не е член на НДСВ. Членовете на партията са някакви дисциплинирана група. Те приемат общото. Нямат много така периметър за разсъждение. Това за един журналист с позиция струваме се, че не е добра роля. Беше по-силна като журналист. Много хора излизат тежко наранени от политиката. Тя излезе без тежки рани, с достойнство и запази образа си на свободен демократ”, допълва Спасова.

След като излиза от политиката, Диляна Грозданова започва да гради TV7. Те градят телевизията заедно със съпруга си. Според Такев те са добър екип, макар че водещ винаги е била Дилана.

След няколко години Грозданова и съпругът й продават TV7, като според Такев те решила, че няма смисъл повече да се занимава с това.

„А и имаше и други причини, които я караха да живее по-здравословно”, казва той.

„Беше етичен човек, добър човек, смирен човек и в същото време имаше активна гражданска позиция, не се страхуваше да я каже и да я изрази. Всеки журналист и човек би искал така да бъде запомнен”, казва в заключение Нина Спасова.