Министърът и патриарх Даниил обясниха концепцията на предмета „Религия и добродетели”

Темата за предмет „Религия и добродетели” в българските училища за пореден път скара заинтересованите страни. Просветното министерство организира кръгла маса, на която бяха зададени въпроси от родители, организации и политици.

Идеята за религия в училище като задължителен предмет се прокрадва от няколко месеца и всъщност това е съществена част от реформата, която готви образователният министър Красимир Вълчев. И изглежда въпросът в момента е не дали да бъде въведен този предмет, а как.

Това, което стана ясно на кръглата маса днес, е, че ще има три програми, от които родителите ще избират, както са разделени и в момента, но досега предметът беше свободно избираем.

- християнство
- ислям
- история на религията

Час по добродетели и религии: Идеята, предизвикала полюсни мнения в обществото

Именно в тази трета програма министерството ще вкара промени, като обещава тя да стъпва на развиването на ценности и добродетели, а не на религиозно преподаване, както първите две.

Програмата изглежда ще влезе в сила най-рано от учебната 2026-2027, ще обхване само първи клас, а постепенно ще се качи и в горен курс.

Неяснотите около това какво означава добродетел и кой ще обучава децата срещна сериозна критика от страна на много родители.

С наближаването на това религията да стане задължителна в училище, въпросите изглежда стават все повече. Без да представя все още ясна програма, министър Вълчев напомни, че идеята има добри намерения.

„Това няма да бъде час по вероучение, а по добро, по възпитание в добро. Както постигаме резултати чрез старогръцките митове, така можем и с Библейските разкази”, заяви Красимир Вълчев.

Това обаче не успокои родителите, които са твърдо против.

„Смущава ме, че има голяма неяснота – кой ще преподава, как ще бъдат обучени преподаватели, кой ще пише учебниците. Притесняваме, че няма никакви данни и доказателства, че това е необходима мярка в българското образование”, заяви Люба Йорданова.

Въпросителна дойде и по отношение на това що е то добродетел и дали разбирането за добродетелите на просветното министерство съвпада с тези на отделните семейства.

„Разбира се част то тези ценности ни разделят, но са повече тези, които ни обединяват”, смята министър Вълчев.

„Аз като родител на дете, на което му предстои да е в първи клас, съм притеснена, че това ще са вид експерименти”, казва Люба Йорданова.

Възпитаването в религия и добродетели сред децата има благословията и на патриарха, и на главния мюфтия.

„Празнуването на Рождество Христово, на Великден - децата не са запознати всъщност. Така че само ползи виждаме и не виждаме нещо, което да предизвиква смущение и страх”, заяви патриарх Даниил.

„Преподаването на религия в държавните училища ще предпазни не само от атеизъм, лоши пороци, но ще предпази и нас като общество от опити за насаждане за чужди разбирания за религията на българския народ”, заяви главният мюфтия Мустафа Хаджи.

 А въпросите, чиито отговори родителите днес така и не намериха, ще бъдат дадени вероятно през месец май, когато просветното министерство представи своята финална концепция.