Снимка: БГНЕС
Тя беше един от най-значимите и уважавани журналисти в страната
На 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева. Тя прокарва нови пътища в БТА и БНТ, с емблематични репортажи, интервюта и филми от горещите световни точки.
Специалист по индийска и японска култура, до последно тя правеше репортажи за „По света и у нас“. Наричана от колеги, близки и приятели Ди Ди Кей, тя впечатляваше всички със силата на духа, професионализма и сърдечността си, пише БНТ.
Почина популярната телевизионна водеща Диляна Грозданова
Даниела Кънева започва кариерата си в БТА и БНТ през 70-те години на миналия век. Тя е първият български кореспондент, изпратен в Япония, и първата чуждестранна журналистка, акредитирана там. Нейните репортажи и филми от Азия, особено от Япония и Индия, се отличаваха с дълбочина, емоционалност и професионализъм. През 2011 г. Кънева получава най-високото японско отличие - Орден на изгряващото слънце, златни и сребърни лъчи, за изключителния си принос в укрепването на българо-японските отношения.
През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния значим принос към българската журналистика.
„Даниела Кънева беше уважавана от журналистическата гилдия и обичана от зрителите и сля живота си с отговорността да разкрива нови хоризонти пред обществото ни”, заяви днес президентът Румен Радев в съболезнователно писмо до семейството и близките на легендарната българска журналистка.
Държавният глава подчертава, че Даниела Кънева оставя незаличима следа в българската журналистика с многобройните си репортажи и филми от различни и далечни точки на света.
„Нейните телевизионни разкази не просто привличат зрителите, а ги образоват и вдъхновяват. Интелигентният подход, трудолюбието и свободолюбивият ѝ дух представляват сърцевината на журналистическата професия и се налагат като образец за висококачествена публицистика”, посочва Радев.
Президентът заявява, че с вълнуващите си репортажи и филми Даниела Кънева надхвърля мисията на журналистиката, като изгражда духовни мостове с държавите и народите от разказите си. По този начин тя се е превърнала и в достоен посланик на страната ни с международно признание, с когото българското общество с основание може да се гордее. Радев изразява увереност, че всеотдайността и чистосърдечността на Даниела Кънева ще продължат да вдъхновяват както зрителите, така и младите журналисти.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова също изрази съболезнованията си до семейството и близките на голямата журналистка Даниела Кънева.
„Отиде си една от най-изявените личности в Българската национална телевизия с енциклопедични познания в японската и индийската култура”, пише в съболезнователния адрес председателят на парламента.
„Започнала професионалния си път в БТА, Даниела Кънева винаги ще бъде помнена с емблематичните си репортажи и документални филми от горещите точки на света. И аз, както стотици хиляди телевизионни зрители, чрез нейните журналистически материали се докоснах до Далечния изток и открих нови светове и културни пластове”, отбелязва Киселова.
Интервютата на Даниела Кънева с редица световни политически лидери и до днес са пример за задълбочена и високопрофесионална работа, посочва председателят на парламента.
„Тя бе първият чуждестранен журналист, акредитиран в Страната на изгряващото слънце, и със своята находчивост и компетентност имаше сериозен принос за укрепването на българо-японските дипломатически отношения”, допълва Киселова.
"Аз имах шанса и привилегията да пътувам с нея в Индия, където имаше много журналисти от цял свят и тя се радваше на невероятно уважение. В град като Делхи, с повече от 20 млн. души население, някакви хора я спираха на улицата и я разпознаваха, което рядко се случва на политици, пък да не говорим за журналисти. Никога не престана да бъде журналист, заради което ние ѝ дължим поклон.", разказва журналистът от "24 часа" Георги Милков.
"Много различен човек от всички други, с които съм работил, всички, с които се познавам. От една страна, много трудно се подаваше на ред – беше хаотична и до ден-днешен не знам как ѝ се получаваха филмите. Виждал съм я да влиза в студио и да прави коментари, без изобщо да има едно листче пред себе си", разказва нейният колега Бойко Станкушев.
Завинаги ще я помним като "самурай на словото", чийто глас и поглед към света вдъхновяваха поколения български журналисти и зрители. Поклон пред паметта ѝ!
Редактор: Станимира ШиковаПоследвайте ни