Те се обявиха срещу настаняване на ромската общност от кв. „Захарна фабрика”

Жители на столичния квартал „Люлин” блокираха временно движението на кръстовището на бул. „Царица Йоанна” и бул. „Петър Дертлиев”. Те се обявиха срещу настаняване на ромската общност от кв. „Захарна фабрика” в „Люлин”.

Протестът приключи, след като стана ясно, че опасност за тях вече няма, тъй като в техния център за временно настаняване няма да бъдат настанявани нови хора поради липса на места.

„Заедно успяхме! Имам писмено уверение, че няма да бъдат настанявани лица от кв. „Захарна фабрика” в бл. 464 в нашия район!”, написа кметът на район „Люлин” Георги Тодорв във Facebook.

Иначе, въпреки че домовете им бяха съборени във вторник, част от обитателите на незаконните постройки останаха пред тях и през нощта. Други прекараха нощта в палатки, които по-късно преместиха пред сградата на община „Илинден”.

„Не ни топлят, не ни вкарват под покрив. Нашите деца ще спят в палатки. На Великден какво правят?”, попита Бойко Шопов.

С напредването на деня напрежението се покачи. „Искаме да дойде кметът! Както бутна 200 къщи, така да дойде и да ни настани”, настоя един от недоволните.

„Всички хора, които пожелаха, бяха настанени. Искам да подчертая, че имаше и такива, които отказаха. След като са отказали, имат свободата сами да решат проблема си“, заяви кметът на район „Илинден” Емил Бранчевски.

Протест имаше и пред блок с общински жилища в „Ботунец” – този път от жители на квартала, притеснени, че част от изселените може да се настанят в тяхната сграда.

„За пореден път, където и да бутат сгради на малцинства, ги настаняват тук. Аз се боря в блока с такива – чистота, хигиена, сбиват се по улиците”, сподели жител на „Ботунец”.

Кметът на район „Кремиковци” заяви, че няма да допусне изселените хора да бъдат настанени в „Ботунец”, но допълни, че и не очаква те самите да харесат условията.

Във вторник имаше напрежение в столичния квартал „Захарна фабрика”, след като общината се закани да събори незаконни постройки. Обитателите им поискаха отсрочка и се заканиха да организират жива верига. Хората твърдяха, че не им е дадено достатъчно време, за да организират преместването си.

Снимка: Анна Кардакова

От рано сутринта обаче багер събаряше незаконните постройки, а близо до мястото не се допускаха журналисти. Обитателите в постройките бързаха да изнесат имуществото си. Полицейското присъствие в квартала беше засилено.

Къде ще бъдат настанени обитателите на съборените незаконни постройки в "Захарна фабрика"

Граждани на същия квартал, от години настояват тези постройки да бъдат съборени, защото са опасни, оплакват се и от постоянен тормоз от шум и мръсен въздух заради горене на всевъзможни материали.

Снимка: Анна Кардакова

Заповедта за събарянето на постройките е от 2016 г., но едва на 8 април 2025 г. жителите на улицата са получили уведомление, че трябва да напуснат постройките.

В сряда стана ясно, че хората, които обитаваха съборените незаконни постройки в столичния квартал „Захарна фабрика”, ще бъдат настанени в алтернативни жилища в кв. „Ботунец”. Кметицата на район „Кремиковци” Лидия Донкова, на чиято територия се намира кварталът, отрече тази информация и обяви готовност за протест. 

Напрежение в „Захарна фабрика“: Събарят незаконни постройки (ВИДЕО+СНИМКИ)

Донкова заяви категорично, че няма да допусне изселените хора бъдат настанени в кв. „Ботунец”. Примерът беше последван и от други Софийски районни кметове - тези на „Люлин” и „Връбница”.

Снимка: Анна Кардакова

Кметът на район „Илинден”, който разпореди събарянето на незаконните постройки, заяви пред БТА, че няма да настанява хора в кв. „Ботунец”, а ще намери общински жилища в „Люлин”, „Захарна фабрика” и „Красна поляна”.