Държавното обвинение трябва да му изплати 50 хиляди лева за неимуществени вреди

Бившият военен министър Николай Ненчев осъди Прокуратурата. Държавното обвинение трябва да му плати 50 хиляди лева за неимуществени вреди - душевни болки и страдания, заради повдигнато му обвинение, по което беше оправдан на три инстанции. Решението е на Софийския градски съд. Ненчев е претендирал за обезщетение от 200 хиляди лева. 

През 2016 г. Ненчев беше обвинен в престъпление по служба, защото, според Прокуратурата, вместо да изпълни договорите за ремонт на самолетите „МиГ“ с руския производител, той сключил друг договор с Полша. Според обвинението целта му била да причини вреди за руската компания „РСК МиГ“ за над 48,5 млн. лева. Преди 4 г. Ненчев беше окончателно оправдан от Върховния касационен съд.

Пред съда показания е дала дъщерята на обвиняемия тогава. Според нея баща ѝ се чувствал засрамен и притеснен от цялата ситуация, тъй като той винаги искал семейството му да се гордее с него и с нещата, които прави и постига в живота си както в личен, така и в професионален план. Двамата с Ненчев обсъждали защо процесът продължава толкова дълго време, тъй като този период бил около пет години. Според впечатленията на свидетелката воденото срещу баща ѝ наказателно производство повлияло негативно и върху неговото здравословно, психическо и физическо състояние. Започнал да има много сериозни проблеми със съня, често посещавал лечебни заведения.

Съпартийка на Ненчев от БЗНС твърди, че след като започнало делото срещу него, започнала промяна в настроението му, както и в способността му да мотивира хората. Започнал да се затваря в себе си и да се изолира, включително и пред тях - тясното ръководство на партията. Имал и депресивно поведение. Преди това той бил изключително общителен човек.

„Вредоносните последици без съмнение са предизвикали преди всичко силно притеснение за ищеца, породено от основателен страх да не бъде осъден и да изтърпи наказание за престъплението, в което е обвинен. Показанията на разпитаните свидетели по делото установиха, че в периода на провеждане на наказателното преследване ищецът е изпитвал силна тревога, субективно притеснение и основателен страх не само от правната възможност да бъде осъден да изтърпи наказание лишаване от свобода, но и от факта, че случаят е добил обществена известност и се обсъжда публично”, пише в решението на Софийския градски съд. То може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

От август миналата година Ненчев е временно управляващ посолството на България в Украйна.