Изследване на ФБР сочи, че тормозилите животно често посягат и на човек

► Жестокостта към животните като предупредителен знак: Изследвания показват, че насилието над животни често съпътства или предшества посегателство срещу хора.​

► Домашно насилие и контрол чрез животни: В случаи на домашно насилие, насилниците често използват заплахи или насилие над домашни любимци, за да манипулират и контролират жертвите си

► Влияние върху децата: Децата, които са свидетели на насилие над животни, са изложени на повишен риск от емоционално и физическо малтретиране. Тези преживявания може да доведат до възприемане на насилието като нормален начин за разрешаване на конфликти.​

► Необходимост от съвместна работа: Важно е да има сътрудничество между правоприлагащите органи, социалните служби и организациите за защита на животните за ефективно идентифициране и предотвратяване на насилието.

На някого може да му изглежда „безобидно“ дете да хвърля камъни по бездомно куче, човек да рита котка на улицата или да тормози домашния си любимец. Жестокостта към животните обаче не е просто ужасяващ акт на насилие – тя може да е ясен индикатор за сериозни социални проблеми и склонност към още по-тежки посегателства в бъдеще. За това предупреждават експерти от Федералното бюро за разследване (ФБР) в подробен анализ, публикуван на официалната платформа на агенцията. Според тях съществува силна и многократно доказана връзка между насилието над животни и прояви на агресия спрямо хора.

Снимка: iStock

Първият „червен флаг” 

Проучвания сочат, че извършителите на тежки престъпления, включително серийни убийци, са измъчвали животни още в младежка възраст. Този модел е известен в криминологията и психологията като част от т.нар. „триада на Макдоналд“. Тя се състои от три признака в поведението на детето, които показват с много голяма вероятност, че то е склонно към насилие – жестокост към животните, съчетана с нощно напикаване и пиромания. Триадата е създадена от Дж. М. Макдоналд, американски психиатър, който анализира поведението на около 100 престъпници.

Според ФБР случаите, при които посягалите на животни впоследствие малтретират и хора, не са изолирани – съществува добре документирана връзка между насилието над животни и тежки престъпления като домашно насилие, сексуални посегателства и дори убийства.

В други случаи, според ФБР, агресивните прояви срещу хора предшестват посегателствата над животни.

Деца, израснали в среда с насилие

Особено тревожно е въздействието на насилието над животни върху децата. ФБР подчертава, че малчугани, които са били свидетели на подобни актове, са изложени на по-висок риск от това сами да се превърнат в насилници или да развият сериозни психологически проблеми. При тях може да се наблюдава притъпяване на състраданието, агресивно поведение, а в по-късен етап – и склонност към извършване на престъпления.

Децата, които причиняват болка на животни, не го правят просто „от скука”. Понякога това е сигнал за травма, насилие в семейството или други емоционални проблеми. Също така, подрастващите, ставали свидетели на подобна жестокост, може да се „приспособят“ към нея и да я приемат за нормална. 

Снимка: iStock

Домашното насилие и животните като средство за контрол

Една от най-често пренебрегваните връзки е тази между домашното насилие и насилието над животни, гласи заключение на експерти от ФБР. Насилниците често използват питомците на жертвите си като инструмент за контрол – заплашват или малтретират животните, за да манипулират потърпевшите. Много жени и деца не бягат от онези, които ги тормозят, от страх за безопасността на своите любимци.

Категоризация и анализ

От 2016 г. ФБР включва престъпленията срещу животни в националната си база данни за престъпността. Това позволява по-добро проследяване, анализ и идентифициране на случаите на насилие. Според Бюрото подобни посегателства може да се предотвратяват чрез добра координация между полицейските органи, социалните служби, съдебните власти и организациите за защита на животните. Споделянето на информация и съвместните действия спомагат за ранното идентифициране на потенциални извършители и предотвратяване на по-сериозни престъпления, твърят още специалистите.

Редактор: Маргарита Стоянчева