Снимка: iStock
Екип на „Дойче Веле” посети ферма, в която не работят хора
Изкуственият интелект се използва във все повече области на живота и работата, включително в селското стопанство. В Германия селскостопанските предприятия срещат големи трудности при намирането на квалифицирана работна ръка. Ето защо все повече земеделски производители използват роботи за рутинни задачи. Автоматизацията във фермите улеснява често досадната работа като доене и хранене. Без съвременните технологии много стопанства вече нямаше да съществуват.
Екип на „Дойче Веле” посети ферма, в която не работят хора. Но за 170-те животни се полага грижа денонощно — от роботи. Животните се хранят четири пъти на ден, а изкуственият интелект изчислява точно колко фураж им трябва. Системите за хранене струват около 100 000 евро, но се изплащат бързо. Трудно се намират земеделски работници и в дългосрочен план роботите са по-евтини. Оборът е постлан със слама, за да могат кравите да си легнат удобно. Отвън фуражът се обработва и доставя на животните напълно автоматично. Междувременно фермерът не е на място — контролира и наблюдава всичко чрез приложение на своя смартфон.
Лек срещу безпокойството: Фермер води стадото си от алпаки в старчески домове и училища (ВИДЕО)
„Дажбите са различни за различните животни – крави, бикове, млад добитък. Това са общо седем различни хранителни режима. Системата се справя с всичко това. Ако правите това на ръка, ще ви трябва някой, който работи по три часа на ден“, обяснява Лукас Йетцингер, фермер.
В обора вече няма служители. Фермерът го управлява изцяло сам. Благодарение на пълната автоматизация, той успява да увеличи стадото си с още 30 животни. Неговият най-важен инструмент: смартфон със специализиран AI софтуер. Всяко животно носи нашийник със сензор, свързан с приложението, който предоставя данни в реално време за всяко животно.
Повече по темата гледайте във видеото.
Редактор: Станимира Шикова