То е част от серията, която космическата агенция споделя във връзка с "рождения ден" на телескопа

Като част от празненствата по повод 35-годишнината на космическия телескоп „Хъбъл“, Европейската космическа агенция (ESA) споделя нова серия изображения, които представят зашеметяващи обекти, заснети от „Хъбъл“ в миналото, сега преработени с най-нови данни и съвременни техники за обработка.

Новият кадър, който беше преставен, показва ослепителния млад звезден куп NGC 346. Въпреки че и космическият телескоп „Джеймс Уеб“, и „Хъбъл“ вече са публикували изображения на NGC 346, настоящото включва нови данни и е първото, което комбинира наблюдения на „Хъбъл“ в инфрачервения, оптичния и ултравиолетовия диапазон на светлината в изключително детайлен изглед на тази кипяща звездообразуваща „фабрика“.

NGC 346 се намира в Малкия магеланов облак — спътникова галактика на Млечния път, разположена на 200 000 светлинни години в съзвездието Тукан.

NGC 346 е дом на над 2500 новородени звезди. Най-масивните сред тях — с много по-голяма маса от тази на нашето Слънце — сияят с интензивна синя светлина. Светещата розова мъглявина и змиеподобните тъмни облаци са оформени от ярките звезди в купа.

Откриха най-голямата струя, излъчвана от черна дупка, в ранната Вселена (СНИМКА)

Изключителната чувствителност и разделителна способност на „Хъбъл“ бяха от ключово значение за разкриването на тайните около звездообразуването в NGC 346.

С помощта на две серии наблюдения, направени с интервал от 11 години, учените проследиха движенията на звездите в NGC 346 и установиха, че то е ориентирано към центъра на купа в спираловидна траектория. Това движение се дължи на поток от газ, идващ от външната страна на клъстера, който захранва образуването на звезди в ядрото на турбулентния облак.

Телескопът "Хъбъл": На кого е кръстена обсерваторията, която изследва тайните на Вселената (ГАЛЕРИЯ)

Обитателите на този клъстър играят ролята на звездни скулптори, извайвайки балон в рамките на мъглявината.

Горещите, масивни звезди в NGC 346 произвеждат интензивна радиация и мощни звездни ветрове, които „бомбардират“ газовите облаци на тяхното „родно място”, разсейвайки заобикалящата мъглявина.

Източник: NASA