След трагедията с 12-годишната Сияна, шефът на АПИ беше извикан на разпит

Властта обяви нови мерки срещу катастрофите по пътищата на България. Информационните масиви на различните институции ще бъдат свързани, за да могат пътните полицаи да виждат всички нарушения и да връчват наказания на момента. А от МВР обмислят да използват повече немаркирани коли, с които да изненадват нарушителите на пътя.

След срещата в МС за войната на пътя: Какви мерки ще се предприемат

Днес шефът на АПИ инж. Йордан Вълчев е бил извикан на разпит като свидетел за състоянието и поддръжката на пътя между Радомирци и Телиш. След катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна, стана ясно, че през последните няколко години са подавани множество сигнали за лошото състояние на пътя.

На този етап няма данни на шефа на АПИ да са повдигнати обвинения. „Има разследване, за което „Пътната агенция” не може да дава изявления. Във всяка работа има пропуски. За да можем да работим, трябва да има договори”, заяви инж. Йордан Вълчев пред журналисти.

Разпитаха в Националната следствена служба шефа на АПИ

Четири дни след като направиха следствен експеримент с ремаркето, което помете колата, в която е пътувала 12-годишната Сияна, следователи отново отидоха на мястото на катастрофата. „В момента се изземват представителни проби-ядки от асфалтовото покритие с оглед изясняване на състава, структурата и полираемостта”, обясни Иво Иванов, началник на Криминалния отдел в НСлС.

Взеха проби от асфалта на пътя, където загина Сияна. Какви са нередностите

Освен от мястото на самата катастрофа, следователите взеха проби от още няколко места в близост до нея. „Това е от голямо значение за разследване, свързано е с изясняване на самата асфалтова настилка и причините за това произшествие”, обясни Иво Иванов.

Няколко часа пътят Луковит-Плевен остана затворен заради следствения експеримент. Това стана причина тежкотоварният трафик да бъде пренасочен през Радомирци. А това предизвика недоволството на кмета селото.  

По данни на местната власт, през последните години на този участък живота си са загубили около 10 души. А само през последните няколко месеца жертвите са вече три. Ето защо в събота мотоклубове от цялата страна се събират там на национален протест. „Всички са добре дошли, от цяла България. Но тези, които се чувстват несигурни по мокрото трасе, нека да карат бавно, ако трябва, да използват автомобили и пак да дойдат. Но да не стане така, че в този ден на протест, да не направим някоя нова трагедия”, призова Петьо Йотов, кмет на с. Радомирци.

Неправителствени организации също направиха измервания на пътя. „След приключване на проверката, те ще ни предоставят резултатите”, обясни Мария Павлова от НСлС.

Първите измервания показаха, че маркировката през нощта не се вижда добре, а сцеплението на асфалта, където е кърпен, не отговаря на изискванията. „Абсолютно невъзможно е този път да понесе този трафик. На идване имаше села, в които камионите се изчакваха, за да могат да се разминат”, обясни Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики.

И докато в района на Телиш още вървят следствени действия, в Кюстендил вече обмислят да заведат дело срещу АПИ заради състоянието на пътя, на който в края на миналата година при сблъсък с безпризорни коне загина 18-годишната Андреа.

ВОЙНАТА ПО ПЪТИЩАТА: МЕРКИТЕ НА ДЪРЖАВАТА. ВСИЧКО ПО ТЕМАТА ЧЕТЕТЕ ТУК