По думите му скъпата електроенергия ще вдигне цената на хляба
Няма такова нещо като регламентирани административно определени надценки - никъде в Европа. Това каза доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН в предаването "Денят на живо". Поводът за коментара му е законопроектът за регулация на цените на хранителните стоки и ефектите от предложенията, заложени в него.
„За” или „против” законопроекта за регулация на цените на хранителните стоки
Създаването на специална правна уредба на договорите за изкупуване на земеделски продукти, предвижда нов Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни. Такава регулация се налага, тъй като основната част от добавената стойност по веригата за доставки на храни отива при търговците и преработвателите, а производителите не са достатъчно защитени.
Икономистът заподозря лобизъм зад законопроекта. "В Испания и Унгария имаше такива опити за регулация, но се оказаха неуспешни. В Хърватия пък има договореност между търговски субекти и участие в доброволна програма. Освен това е временна мярка. Сред предложенията е, ако е над 400 метра площта на една търговска верига, задължително трябва да има щанд с 50% българска продукция. Аз, ако внасям месо от Германия, и от него правя по българска рецепта филе, това нашенски продукт ли е? Никой не пречи да си формулираш стоката както си искаш. Преписвано е от чуждестранни правила, но без оглед на тукашната реалност", коментира икономистът.
Пълен текст на законопроекта все още не е публикуван. Производители и преработватели излязоха със съвместно писмо, адресирано до премиера Росен Желязков. Според тях предложеният текст рискува да застраши снабдяването на потребителите с хранителни продукти. Документът е подписан от 12 браншови организации.
Земеделският министър: Готов е законопроектът за регулация на цените на храните
Според Боюклиев държавата трябва да подпомогне българските производители, създавайки вид сдружение за местни продукти. "Интересът на производителите изобщо няма да бъде защитен с внесения законопроект за цените на хранителните стоки. Има много смущаващи неща в него. Две седмици уж върви обществено обсъждане, а не са показали текст на закона. Ежедневно се появяват неверни твърдения по темата. Имаме система за пазарна информация към земеделското министерство. Защо не я виждаме? Къде отиват средствата и предоставя ли информация? Основният дефект в системата е административен, става дума за некомпетентност и липса на експертност. Предложеният законопроект ни връща към плановия комитет и този по цените и времето, когато Жан Виденов натисна цените на пшеницата и брашното, за да не се повиши цената на хляба и се стигна до криза", коментира доц. Боюклиев.
По думите му скъпата електроенергия ще вдигне цената и на хляба.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петкова