Заедно с нея бяха осъдени осем евродепутати, тя ще обжалва

Марин льо Пен и осем евродепутати бяха признати за виновни в присвояване на публични средства. Лидерът на крайната десница се изправи пред съда по обвинение в присвояване на пари от Европейския парламент. Съдът изчисли, че общата финансова вреда възлиза на 2,9 млн. евро, тъй като евродепутатите от "Национален сбор" са накарали ЕП да плаща за хора, които всъщност са работили за крайнодясната партия. 

Адвоктът ѝ посочи, че Льо Пен ще обжалва решението на съда. Тя ще продължи да се бори, каза говорителят на нейната партия - "Национален сбор". 

Марин Льо Пен получи 5-годишна забрана да заема обществени длъжности. Това означава, че председателката на френската крайнодясна партия "Национален сбор" няма да може да се кандидатира на следващите президентски избори в страната през 2027 г. Тя получи и 4 години затвор, от които две условно, както и глоба от 2 милиона евро.

Френските прокурори поискаха затвор за Марин льо Пен

Льо Пен е фаворит в проучванията на общественото мнение за президентските избори през 2027 г. Прокурори поискаха, ако бъде призната за виновна, Льо Пен незабавно да бъде лишена от правото да заема обществени длъжности в продължение на 5 години, независимо от това дали присъдата ѝ бъде обжалвана, пише БТА.

56-годишната Льо Пен три пъти се кандидатира за президент на Франция и заяви, че през 2027 г. ще участва в президентската надпревара за последен път. Тя ще запази мястото си в парламента до края на мандата си. 

Льо Пен, която не пожела да говори пред репортери при пристигането си в съда, обвини прокурорите, че искат нейната "политическа смърт", твърдейки, че става дума за заговор, целящ да задържи "Национален сбор" вън от властта. Изказванията ѝ повтарят твърденията на президента на САЩ Доналд Тръмп за неговите правни проблеми, отбелязва "Ройтерс".

Льо Пен и около 20 членове на "Национален сбор" бяха обвинени, че са използвали европейски средства, за да плащат на базирани във Франция служители на партията.  Обвиняемите твърдят, че парите са били използвани законно и че обвиненията определят твърде тясно работата на парламентарния сътрудник.

Въпреки това съдия Бенедикт дьо Пертюи отсъди: "Установено е, че всички тези хора всъщност са работили за партията, че техният депутат (в Европарламета) не им е възлагал никакви задачи". "Разследванията показаха също, че не става въпрос за административни грешки, а за присвояване в рамките на система, въведена с цел намаляване на разходите на партията", добави той.

"Това да кажеш на някой, който може потенциално да спечели над 40% от гласовете на президентски избори, че не може да се кандидатира е нещо много сериозно. Това е много тежка присъда, рискуваща да предизвика съмнения, че причината е политическа", каза политологът Жан-Ив Камю.

Практиката за налагане на незабавна забрана за заемане на обществени длъжности е необичайна, коментират експерти. В случай на първо престъпление и без утежняващи обстоятелства, подобни забрани влизат в сила, едва след като мине обжалването на всички инстанции. 

 

Реакциите след присъдата

Кремъл изрази съжаление за "нарушаването на демократичните норми", след като парижки съд призна френската крайнодясна лидерка Марин Льо Пен за виновна по обвинение в отклоняване на европейски средства.

"Наистина все повече европейски столици поемат по пътя на нарушаването на демократичните норми", заяви Дмитрий Песков. Той определи решението на съда като "вътрешен въпрос на Франция".

"Хората, които се страхуват от решението на избирателите, често се успокояват от решението на съдилищата. В Париж осъдиха Марин Льо Пен и искат да я изключат от политическия живот - грозен филм, който наблюдаваме и в други страни, като Румъния. Решението срещу Льо Пен е обявяване на война от страна на Брюксел в момент, когато войнствените пориви на Фон дер Лайен и Макрон са плашещи. Ние няма да се уплашим, няма да спрем!", зааяви вицепремиерът на Италия Матео Салвини.

Лидерът на нидерландската Партия на свободата - най-голямата формация в управляващата коалиция, Герт Вилдерс изрази пълна подкрепа за Марин Льо Пен. Той каза, че е шокиран, но вярва напълно в Льо Пен и изрази убедеността си, че тя ще стане следващият президент на Франция, след като обжалва своята присъда, която според него ще бъде отменена на апелативна инстанция.

Председателят на "Национален сбор" Жордан Бардела заяви: "Не само Марин Льо Пен бе несправедливо осъдена днес - френската демокрация също бе убита".

"Аз съм Марин!", каза унгарският премиер Виктор Орбан

"Демократичната съдба на страната ни бе открадната от ужасяващ юридически заговор. Водещият кандидат за президентските избори няма право да участва в тях. Това не е обикновена дисфункция. Това е система за заграбване на власт, която системно изхвърля всеки кандидат, който е прекалено десен и който има шанс да спечели", каза Ерик Чоти, бивш председател на десноцентристката Републиканска партия.

"Не съдиите са тези, които решават за кого трябва да гласуват хората. Въпреки разногласията ни Марин Льо Пен има легитимно право да участва в изборите", е мнението на Ерик Земур, председател на партията "Реконкиста".

Първи коментар от Льо Пен

В първото си телевизионно интервю тази вечер Льо Пен обвини френския съд в пристрастност. „Това, което съдът направи, е да каже, че ще ме делегитимира незабавно и го направи точно за да ми попречи да бъда избрана за президент на републиката. Ако това не е политическо решение, не знам какво е. Има милиони французи, които са възмутени до невъобразима степен, след като видяха, че във Франция, в страната на правата на човека, съдиите са въвели практики, които смятахме, че са запазени за авторитарните режими”, коментира тя.

Редактор: Станимира Шикова