Снимка: Стопкадър "Дойче веле"
Според повечето оценки две трети от населението на Гренландия искат независимост
Гренландия е най-големият остров в света и е автономна територия на Кралство Дания. От встъпването си във втория мандат американският президент Доналд Тръмп заяви желанието си да анексира Гренландия. Островът, разположен между Северна Америка и Европа, е богат на газ, нефт и редки метали. Местните обсъждат големия международен интерес и все по-силно мислят за своята независимост от Дания, представи репортаж на „Дойче веле”.
Тръмп: Народът на Гренландия иска да бъде част от САЩ
Да влизаш във водата при температури до минус 7 градуса по Целзий – или дори на още по-студено, е обичайно за гренландците като Ларс Хайлман. 31-годишният рибар и ловец се отправя към фиорда на Нуук. Островът привлича значително внимание, откакто американският президент Доналд Тръмп заяви, че иска да го купи.
"Можем да се справим сами. Не е необходимо да бъдем под опеката на други държави", заяви рибарят Ларс Брайън Хайлман.
Коренното инуитско население, от което е част и Ларс, живее в Гренландия от над 4000 години. Те знаят как да оцелеят в тази обширна и замръзнала земя с нейните огромни риболовни ресурси и богатства под леда. Повече от 4 300 души от общото население на Гренландия, което е над 56 000, работят в риболовната индустрия. Този траулер разтоварва няколко тона скариди. В малката рибарска хижа, където въдиците и примамките се подготвят за нов ден в морето, американският интерес се възприема по различен начин. За мнозина истинският политически въпрос не е свързан с чуждестранните купувачи – а с независимостта от Дания.
"Надявам се Тръмп да бъде полезен за нашата страна. Той не трябва да се отнася към нас, както датчаните, които само вземат от нас, но не дават нищо”, каза рибарят Джонатан.
Премиерът на Дания повтори: Гренландия не се продава
Според повечето оценки две трети от населението на Гренландия искат независимост. Датчаните насилствено завземат този остров през 1700-те години и прекратяват колониалното управление чак през 50-те години на XX век. Близо 90% от населението е от инуитски произход, но почти всички лекари и учители са датчани, а много от високите административни постове също са заети от датчани. Датското правителство предоставя на Гренландия малко под един милиард долара годишно под формата на субсидии. Гарантира и сигурността на Гренландия като част от НАТО, а хората на острова имат датски паспорти, което им позволява да пътуват, живеят и работят свободно в Европейския съюз. Гренландският премиер Муте Егеде и неговата партия искат независимост.
"Гренландия не е за продан. Бъдещето на Гренландия трябва да бъде решено от народа на Гренландия. Не искаме да бъдем датчани. Не искаме да бъдем американци", заяви премиерът на Гренландия Муте Егеде.
Част от международния интерес към Гренландия произтича от неизследваните ресурси под земята, морето и снега. Знае се, че там има големи залежи на литий и уран, а минни компании са нетърпеливи да получат лицензи за добив. Гренландия е страна, която е едновременно под властта на природата и дълбоко свързана с нея. И докато Ларс се връща под обедното слънце, той се надява, че гренландците ще извлекат полза от геополитическото внимание, насочено към страната им в момента.
"Това е много добре за гренландците. Много зле за другите хора. Много хора ще дойдат тук, в Гренландия, за да видят колко е красива”, заяви рибарят Ларс Брайън Хайлман.
Точно както Ларс закрепва лодката си на кея, гренландците са изправени пред предизвикателството да определят своето бъдеще и да осигурят мястото си в света по своите правила.
Борислав Цеков: САЩ може да повлияе върху цените на петрола и да отслаби Русия
Редактор: Весела Веселинова